TGP:::2lasuta

2 % pentru muzica pe care o iubeşti

Redirecţionare 2% către Asociaţia Culturală TGP prin Formularul 230 sau prin Declarația Unică

Această acţiune nu reprezintă o donaţie, ci redirecţionarea a 2% din impozitul pe venitul din anul calendaristic anterior - 2018 -, (pe care l-aţi plătit oricum statului) către o asociaţie/ fundaţie.

Pentru orice întrebare, nu ezita să ne contactezi!
Sună-ne la 0722819979 (Felicia Boteanu)/ 0754487156 (Carmen Cocora) - sau scrie-ne la contact@asociatia-tgp.ro.

Formularul 230 este pentru cei care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, precum și din pensii.

1. Pentru cei cu domiciuliul stabil în Municipiul Timişoara, oraşul Recaş, precum şi în cele 25 de comune arondate: Becicherecul Mic, Biled, Bogda, Bucovăţ, Dumbrăviţa, Dudeştii Noi, Fibiş, Foeni, Ghiroda, Giarmata, Giroc, Giulvăz, Maşloc, Moşniţa Nouă, Orţişoara, Parţa, Peciu Nou, Pişchia, Remetea Mare, Satchinez, Săcălaz, Sânandrei, Sânmihaiul Român, Şag, Şandra.

Varianta I - depunerea formularului 230 de către Asociaţie:
a. descarcă de pe această pagină formularul 230 completat cu datele Asociaţiei,
b. printează formularul, completează secţiunile I şi II, iar apoi semnează formularul la “Semnătură contribuabil” (stânga jos),
c. contactează-ne la contact@asociatia-tgp.ro, ca să venim după formular.

Varianta II - depunerea formularului 230 personal la Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş sau expedierea acestuia prin scrisoare recomandată:
a. descarcă de pe această pagină formularul 230 completat cu datele Asociaţiei,
b. printează formularul, completează secţiunile I si II, iar apoi semnează formularul în dreptul “Semnătură contribuabil” (stânga jos),
c. depune formularul personal la Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş sau expediază-l prin scrisoare recomandată.

Depunere: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş
Str. Gheorghe Lazăr nr 9B, Mezanin, Ghiseul M15
PROGRAM DE LUCRU CU PUBLICUL:
Luni, Marţi, Joi, Vineri - între orele 8:30-16:30
Miercuri - între orele 8:30-18:30

Expediere: Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş
Str. Gheorghe Lazăr nr 9B
300081 Timişoara

Descarcă formular 230

2. Pentru cei cu domiciliul stabil în alte localităţi decât cele menţionate la punctul 1.

Varianta I - expedierea formularului 230 de către Asociaţie pentru cei care lucrează în Timişoara:
a. descarcă de pe această pagină formularul 230 completat cu datele Asociaţiei,
c. contactează-ne la contact@asociatia-tgp.ro  ca să venim după formular.

Varianta II – depunere personală sau expediere prin scrisoare recomandată la Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice la care este arondat contribuabilul conform domiciliului stabil din cartea de identitate:
a. descarcă de pe această pagină formularul 230 completat cu datele Asociaţiei,
c. expediază formularul prin scrisoare recomandată pe adresa Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice, Serviciului sau Biroului Fiscal la care eşti arondat conform domiciliului stabil din cartea de
 identitate.

3. Transmiterea formularului online (atât pentru persoanele care se încadrează la punctul 1 cât și pentru cele care încadrează la punctul 2):

a. online - prin serviciul SPV (Spaţiul Privat Virtual) pe pfinternet.anaf.ro
b. online - semnat electronic cu certificatul digital calificat pe decl.anaf.mfinante.gov.ro
Se completează secțiunile I, II și III din F230.
La secțiunea III, punctul 1, se completează următoarele câmpuri:
1. Se bifează cu X căsuța din dreptul “Susţinerea unei entităţi nonprofit/unităţi de cult”
2. Cod de identificare fiscală entitate nonprofit/unitate de cult: 30904170
3 Denumire entitate nonprofit.unitate de cult: ASOCIAȚIA CULTURALĂ TGP
4. Cont bancar (IBAN): RO54OTPV0000000003303621

Termen de depunere sau expediere: 15 martie 2019

Descarca formular 230

Redirecționare 2 % prin Declarația Unică

Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente sau au alte venituri, pot redirecționa 2% către asociația noastră, prin completarea în cadrul Declarației Unice, a Secțiunii - I.6. DESTINAŢIA SUMEI REPREZENTÂND 2% SAU 3,5% DIN IMPOZITUL DATORAT PE VENITUL NET/ CÂŞTIGUL NET ANUAL IMPOZABIL :
    • a) Subsecțiunea : I.6.1. Destinația și valoarea sumeireprezentând 2% sau 3,5% din impozitul datorat - se bifeaza cu “X” casuta din dreptul : A.1.Susținerea cu 2% din impozitul anual a unei entitati nonprofit/ unitati de cult
    • b) Subsecțiunea I.6.2. Date de identificare a entității nonprofit sau a unității de cult către care este destinată suma
    • 1. Denumire entitate nonprofit.unitate de cult : ASOCIAȚIA CULTURALĂ TGP