TGP:::Dominic Samuel Fritz

Un dirijor german carismatic. Inițiatorul unui fenomen social la Timișoara

Dominic Samuel Fritz s-a născut în 1983 în Germania și trăiește la Timișoara.
Nu este muzician de profesie, a studiat științe politice și administrative la Konstanz, Paris și York(UK).
A lucrat până în septembrie 2019 în administrația publică germană, în ultimii ani ca șef de cabinet pentru un fost președinte al Germaniei.

Legătura sa cu Timișoara datează din 2003, când a fost voluntar din partea organizației "Jesuit European Volunteers" la o casă de copii a Federației Caritas a Diecezei Timișoara.
Din copilărie a studiat pianul și violoncelul, ulterior a cântat în diferite orchestre și ansambluri camerale, coruri semi-profesioniste, a dirijat mai multe ansambluri, compune muzică corală și i-au apărut două CD-uri cu compoziții proprii în Germania.
La nici 22 de ani împliniți a inițiat Timișoara Gospel Project, o premieră muzicală pentru Timișoara.
Din iunie 2012 este președintele Asociației Culturale TGP.
În 21 iunie 2014, la premiera concertului “Oh Happy Day!” este distins de către Primăria Municipiului Timișoara cu Diploma de Excelență pentru contribuția la viața comunității prin cele zece ediții de Timișoara Gospel Project.